پالایش پارسیان سپهر

درباره سامانه استعلام وندورلیست

 

سامانه استعلام وندورلیست یک کاتالوگ الکترونیکی جامع شناسایی زنجیره تامین صنایع نفت و نیرو با کاربری عمومی  و رایگان است. این سامانه به عنوان تنها مرجع شناسایی عناصر تشکیل دهنده صنعت نفت و نیرو، با دارا بودن یک طبقه بندی علمی از کالا و خدمات مورد نیاز صنعت نفت و قابلیت استعلام گیری همکاری شرکت ها با کارفرمایان این صنایع و همچنین عضویت در وندورلیست های آنها شناخته می شود.

 

 


 

طبقه بندی کالا در VLIST

 طبقه بندی کالا در وندورلیست

سامانه استعلام وندورلیست با مطالعات شبانه روزی و تلفیق چندین وندورلیست مطرح داخلی و خارجی و سپس با در نظر گرفتن نیازهای واقعی بازار صنعت نفت و گاز و پتروشیمی توانسته است به یک دسته بندی دقیق و جامع از محصولات مورد مصرف در این صنایع دست یابد. این دسته بندی به صورت درختی با در نظر گرفتن تیپ های مختلف هر محصول و کاربردهای متنوع آنها طراحی شده است. دسته بندی درختی محصولات این اجازه را به مخاطبان می دهد تا محصولات مرتبط با هم را بتوانند به درستی جستجو کنند و محصولات نامربوط که فقط ممکن است شباهت اسمی داشته باشند از جستجو کنار گذاشته شود. بنابراین دو ویژگی کامل و جامع بودن و دقت در دسته بندی محصولات مشابه را می توان به عنوان مزیت های نوآورانه سامانه استعلام وندورلیست بر سایر منابع کالا و خدمات نام برد.

برای درک بهتر این موضوع در ادامه به عنوان مثال دسته بندی محصول FLOW METER در سامانه استعلام وندور لیست با برخی از مهم ترین منابع موجود مورد بررسی و مقایسه قرار می گیرد:

 

دسته بندی محصول FLOW METER در سامانه استعلام وندورلیست:

 

طبقه بندی فلومتر در وندورلیست 

 

 

دسته بندی محصول FLOW METER در KOMPASS:

وب سایت KOMPASS به عنوان یکی از شناخته شده ترین وب سایت ها در زمینه یافتن منابع کالاهای صنعتی می باشد. این وب سایت دسته بندی درختی ندارد و بر اساس واژه های جستجو شده نتایج را پیشنهاد می دهد. به همین دلیل 2 مورد اول نتایح جستجوی FLOW METER (تصویر پایین) اصلا ربطی به فلومترهای ابزار دقیق در صنعت ندارند و در واقع تجهیزات پزشکی هستند که با سنجش میزان فشار خون ارتباط دارند. در عین حال در این وب سایت مواردی هست که با سامانه استعلام وندورلیست کمی تفاوت دارد. برای مثال فلومتر گاز یا فلومتر آب که در سایت KOMPASS در نتایج پیشنهادی دیده می شود در واقع کنتور گاز و کنتور آب است که در تجهیزات سنجش جریان به صورت موازی با فلومترهای صنعتی در سامانه استعلام وندورلیست دیده می شوند. این محصولات در ایران به نام فلومتر شناخته نمی شوند. از دیگر مشکلات این سایت عدم تفکیک محصولات از یکدیگر در نتایج جستجو می باشد. برای مثال FLOW METERS, MAGNETIC AND ELECTROMAGNETIC دو محصول مجزا هستند که در نتایح جستجو با هم ارائه می شوند.

طبقه بندی فلومتر در kompass

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دسته بندی محصول FLOW METER در DIRECTINDUSTRY:

وب سایت DIRECTINDUSTRY یکی از بهترین و کامل ترین وب سایت ها در زمینه ارتباط با تولیدکنندگان و مصرف کنندگان کالاهای صنعتی می باشد. این وب سایت دارای دسته بندی درختی کلی است که برای رسیدن به نتیجه نهایی کاربرد نسبتا خوبی دارد. اما برخی موارد هم پوشانی دارند که ممکن است باعث سردرگمی مخاطبان شوند. برای مثال Volumetric flow meter به عنوان محصول معرفی شده است، در حالی که محصولی به این نام وجود ندارد و در واقع نحوه اندازه گیری جریان سیال با این نام خوانده می شود. برای مثال سنجش میزان جریان از طریق اندازه گیری جرم یا حجم یا سرعت سیال اندازه گیری می شود. همینطور برخی از انواع FLOW METER موجود در سامانه استعلام وندورلیست در این وب سایت وجود ندارد.

 طبقه بندی فلومتر در DIRECTINDUSTRY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دسته بندی محصول FLOW METER در MASTER VENDOR LIST:

وب سایت MASTER VENDOR LIST که ماموریتی مشابه ماموریت سامانه استعلام وندورلیست را در ایالات متحده آمریکا دنبال می کند، از دسته بندی درختی نسبتا خوبی برخوردار است. اما از لحاظ ریز محصولات بسیار ضعیف است و در مورد محصول مهم و پرکاربردی مثل فلومتر فقط به دو مورد اکتفا کرده است.

 طبقه بندی فلومتر در مستر وندورلیست

 

 

 

 

 

دسته بندی محصول FLOW METER در وندورلیست شرکت ملی و مهندسی ساختمان نفت ایران:

وندورلیست شرکت ملی و مهندسی ساختمان نفت ایران (NIOEC) از لحاظ دسته بندی جزو بهترین وندورلیست های ایران به حساب می آید. این وندورلیست ساختار درختی مناسبی دارد که مشخصا کار تحقیقاتی زیادی برای آن صرف شده است. همینطور در این وندورلیست در بسیاری موارد ریز محصولات و تامین کنندگان آنها گنجانده شده و از کلی گویی و اکتفا به زمینه فعالیت های کلی پرهیز شده است تا امور تدارکات کالا با مشکلات کمتری مواجه شود.  با این وجود باز هم در سامانه استعلام وندورلیست چند نوع مهم فلومتر دیده می شود که در وندورلیست NIOEC موجود نیست. همینطور زیرشاخه های فلومتر اولتراسونیک نیز در این وندورلیست مشخص نشده است.

 طبقه بندی فلومتر در nioec

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دسته بندی محصول FLOW METER در وندورلیست شرکت ملی پتروشیمی:

شرکت ملی پتروشیمی از لحاظ جداسازی زمینه فعالیت های اصلی و ارائه یک وندورلیست جداگانه برای هر زمینه فعالیت از سایر وندورلیست ها بهتر عمل کرده است. با این وجود در تفکیک بسیاری از زمینه فعالیت ها با دقت کمتری نسبت به سامانه استعلام وندورلیست عمل شده است. در مورد فلومترها، 10 نوع فلومتر در وندورلیست ابزار دقیق شرکت ملی پتروشیمی وجود دارد که تمامی این موارد در سامانه استعلام وندورلیست نیز موجود می باشند و علاوه بر آنها چند نوع فلومتر پرکاربرد دیگر در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی هم در این سامانه وجود دارد.

طبقه بندی فلومتر در npc

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دسته بندی محصول FLOW METER در وندورلیست شرکت ملی گاز ایران:

شرکت ملی گاز ایران (NIGC) از لحاظ دسترسی آنلاین به فهرست منابع داخلی، خارجی و پیمانکاران سیستماتیک ترین وندورلیست در ایران به حساب می آید. ولی این وندور لیست فاقد سیستم دسته بندی درختی هدفمندی می باشد و به همین دلیل در دسته بندی های محصولات موارد تکراری و هم پوشانی دیده می شود. در تصویر می توانید دو مورد از این هم پوشانی ها را ملاحظه نمایید. همینطور برخی از انواع FLOW METER موجود در سامانه استعلام وندورلیست در این وندور لیست وجود ندارد.

طبقه بندی فلومتر در nigc 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دسته بندی محصول FLOW METER در وندورلیست شرکت ملی مهندسی و توسعه گاز ایران:

شرکت ملی مهندسی و توسعه گاز ایران (NIGCENG) در اغلب موارد شبیه وندورلیست شرکت ملی گاز می باشد. فاقد دسته بندی درختی درست است و نسبت به شرکت ملی گاز هم موارد کمتری را در بر می گیرد.

 طبقه بندی فلومتر در nigceng

 

 

 

 

 

 

 

 

دسته بندی محصول FLOW METER در وندورلیست شرکت نفت و گاز پارس:

شرکت نفت و گاز پارس (POGC) یکی از مهم ترین شرکت های پیمانکاری و مدیریتی در صنعت نفت و گاز ایران به حساب می آید که مسئولیت بسیار کلیدی را در صنعت نفت ایران ایفا می کند. طبقه بندی حوزه های فعالیت در وندورلیست این شرکت فقط 8 نوع فلومتر را بدون در نظر گرفتن زیرمحموعه های آنها در خود جای داده است. برای مثال وقتی صحبت از فلومتر اولتراسونیک باشد باید مشخص شود سیال آن گاز است یا مایع که هر کدام نوع خاص فلومتر اولتراسونیک خود را می طلبد و ممکن است منابع متفاوتی را شامل شود (برخی شرکت ها فقط 1 نوع از آن را تولید نمایند). به دلیل این نقص اطلاعات در دسته بندی مسئولین تدارکات باید زمان بیشتری را برای پیدا کردن تامین کننده مناسب صرف کنند.

 طبقه بندی فلومتر در pogc

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دسته بندی محصول FLOW METER در وندورلیست شرکت نفت فلات قاره:

 شرکت نفت فلات قاره (IOOC) نیز مانند شرکت نفت و گاز پارس فاقد دسته بندی ریز بسیاری محصولات می باشد که باعث می شود فرایند استعلام بیش از زمان معمول طول بکشد و دستیابی به محصول و سازنده درست مشکل شود.

 طبقه بندی فلومتر در IOOC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دسته بندی محصول FLOW METER در وندورلیست شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب:

شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب (NISOC) در وندورلیست خود فقط به یک سرفصل کلی برای تجهیزات اندازه گیری جریان اکتفا کرده است که کار بخش تدارکات و تامین کالا و پیمانکاران طرف قرارداد این شرکت را سخت کرده و فرایند خرید را 2 مرحله ای می سازد. چرا که برای منابع یابی یک Flow meter خاص ابتدا باید از کلیه تامین کنندگان موجود در این بخش استعلام گرفت تا مشخص شود کدام یک محصول مورد نیاز را دارا هستند.

 طبقه بندی فلومتر در nisoc

 

 

 


 

منابع یابی در Vlist

بازدیدکنندگان

1-وندورلیست های در دسترس:

KPPDS اطلاعات شرکت هایی که وندورلیست آنها را در دسترس دارد را مطابق استاندارد های خود در سامانه ورود داده  (Data Entry) نموده است. در Vlist عبارت تائید شده در انتهای این وندورلیست ها وجود دارد.

 

2-خود اظهاری:

دبیر خانه KPPDS با استعلام از هزاران تامین کننده (سازنده و غیر سازنده)  فرم های خود اظهاری عضویت آنها در وندورلیست ها را دریافت نموده است.

نمونه فرم استعلام پیش از پیاده سازی استاندارد ایزو:

نمونه فرم استعلام وندورلیست

نمونه فرم استعلام وندورلیست پس از پیاده سازی استاندارد ایزو 9001:

نمونه فرم سامانه استعلام وندورلیست

3-تحقیقات بازار KPPDS

برخی از حوزه های فعالیتی که کاربرد فراوان در صنعت نفت و نیرو دارند اما معمولا در وندورلیست ها نامی از آنها برده نمی شود نیز در Vlist  پوشش داده می شود. به عنوان مثال شرکت های بازرسی فنی و آزمایشگاه های صنعتی مورد تائید سازمان تائید صلاحیت اداره استاندارد ایران، شرکت های دانش بنیان تائید صلاحیت شده مرتبط با صنعت نفت از این دسته شرکت ها هستند که اطلاعات آنها بر اساس تحقیقات بازار ما به دست می آید و در اختیار کاربران Vlist  قرار می گیرد.

 


 

استعلام گیرندگان Vlist:

خریدار

واحد های ارزیابی منابع:

واحد های ارزیابی منابع بخش اعظم صنعت نفت برای شناخت بهتر و طبقه بندی حوزه های فعالیت و استعلام عضویت شرکت های درخواست دهنده به آنها در سایر وندورلیست ها به سامانه استعلام وندورلیست مراجعه می کنند.

واحد های تدارکات:

با توجه به سهولت استفاده و دسترسی آسان داده ها در سامانه استعلام وندورلیست، واحد های تدارکات شرکت ها از این سامانه برای مناقصات محدود خود استفاده می کنند. همچنین این شرکت ها برای اطلاع رسانی مناقصات عمومی از خدمات اطلاع رسانی KPPDS بهره می برند.

 مسئولین خرید پیمانکاران EPC:

در صورتی که وندورلیست شرکت کارفرمای پیمانکاران به صورت "تائید شده" در سامانه VLIST وجود داشته باشد، پیمانکاران ترجیح می دهند، منابع مجاز کالای مورد نیاز خود را در VLIST ساده تر و دقیق تر بیابند.

 مدیران فروش و مناقصات تامین کنندگان (سازنده و غیر سازنده):

با توجه به دیتا بیس محور بودن محتوای vlist.ir (عدم وجود اطلاعات به صورت تشریحی) امکان داده کاوی اطلاعات لازم برای انجام تحقیقات بازار نیز در این سامانه وجود دارد، برای درک بهتر این موضوع لطفا مثال زیر را مطالعه بفرمایید.

مسئول مناقصات "شرکت ماشین سازی اراک"، از طرف "شرکت نفت مناطق مرکزی" یک مناقصه محدود برای کالای " مبدل حرارتی هوا خنک" یا همان " کولر هوایی " یا Air Cooler دریافت کرده است.
ایشان به وندورلیست "شرکت نفت مناطق مرکزی" دسترسی ندارند اما می خواهند برای اعلام قیمت، شرکت های رقیب خود در این مناقصه را بشناسند، یا به عبارت دیگر بداند که این مناقصه برای چه شرکت های دیگری ارسال شده است تا قیمت گذاری را با توجه به ویژگی های رقابتی شرکت خود و رقیبان تعیین نماید.

ایشان می توانند به راحتی با جستجوی  هر یک از سه عبارت مبدل حرارتی هوا خنک یا کولر هوایی یا Air Cooler در سامانه استعلام وندورلیست کلیه شرکت های سازنده این محصول را شناسایی و سپس شرکت هایی که عضو وندورلیست  "نفت مناطق مرکزی" هستند را شناسایی نمایند.

 

 

هوش مصنوعی موتور جستجوی VLIST:

موتور جستجوگر هوشمند وندورلیست

موتور جستجوی VLIST به ما این امکان را می دهد تا به ازای جستجوی کلید واژه های متفاوت مرتبط با یک موضوع، نتایج یکسانی را مشاهده کنیم برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه فرمایید:

در بازار و صنعت ایران اصطلاحات متفاوتی برای ترجمه Plug Valve وجود دارد. این اصطلاحات شامل شیر سماوری، شیر تلسکوپی، شیر مخروطی و شیر پلاگ هستند. در صورتی که ما هر یک از این عبارات را در سامانه استعلام وندورلیست جستجو نماییم به نتایج یکسانی دست پیدا خواهیم کرد.

 


 

بازنگری اطلاعات در VLIST

بازنگری مدیریت

1-دبیر خانه سامانه استعلام وندورلیست همواره در حال اخذ اطلاعات از شرکت های موجود و شرکت های جدید است همچنین شرکت هایی که خودشان اطلاعات لازم را در سامانه ثبت می نمایند پس از راستی آزمایی های لازم و اخذ اطلاعات تکمیلی اطلاعات آنها در سامانه درج یا به روز رسانی می شود.

2-تیم پشتیبانی محتوای سامانه هر زمان که به وندورلیست به روز یا جدیدی دست پیدا می کنند مطابق استاندارد های ما اقدام به اصلاح و ورود اطلاع جدید می نمایند.

3- سامانه استعلام وندورلیست عبارت جستجوی تمامی کاربران را در خود ذخیره و کارشناسان ما به صورت ماهیانه آنها را تجزیه و تحلیل می کنند و زمینه فعالیت ها و شرکت های مورد جستجویی که پیشبینی برای آنها در سامانه نشده است را به واحد پشتیبانی محتوای سامانه گزارش می دهند.

4-نظر سنجی های سالانه: سامانه استعلام وندورلیست هر ساله خود را در معرض آزمون تعدادی از پیمانکاران بزرگ EPC و مسئولین تدارکات شرکت های بزرگ حوزه صنایع نفت قرار می دهد. همچنین این سامانه در نظر سنجی های به عمل آمده به منظور کشف مشکلات واحد های منابع یابی اقدام به تحقیقات میدانی می کند.

به عنوان مثال تصمیم بر افزودن بخش درگاه شرکت ها برای قراردادن اطلاعات بیشتر و کاتالوگ شرکت و محصولات و همچنین تقویت منابع خارجی ماحصل نظر سنجی ما در سال 94 بود که در پایین تعدادی از این فرم ها قرار دارد:

 

نمونه فرم نظرسنجی قدیمی:

روش دلفای

 

 

عملیات

نمونه فرم نظرسنجی جدید:

نمونه فرم نظرسنجی سال95


بالا